yerli araba fakirin sitesi oyun hilesi otomobil sitesi teknoloji sitesi magazin sitesi alexa hileleri ilksite zengin sitesi birincisite aksaray sondakika bilecik sondakika bolu sondakika artvin sondakika edirne sondakika hatay sondakika izmir sondakika kilis sondakika konya sondakika mersin sondakika ankara hastabakıcı kocaeli sondakika mugla sondakika rize sondakika yalova sondakika karabuk haberleri diyarbakir haberleri hakkari haberleri afyon haberleri duzce sondakika mardin haberleri ankara sondakika burdur haberleri kuşadası escort sakarya haberleri tokat haberleri trabzon haberleri kayseri sondakika adana haberleri antalya sondakika samsun haberleri amasya haberleri aydin haberleri ordu haberleri denizli haberleri mani sasondakika bursa haberleri webgelişim teknokentim teknolojiyi olaypara script indir warez script indir warez tema indir warez script tema indir warez theme indir ücretsiz warez theme indir ücretsiz script indir arayüzweb gaziantep haberleri gaziantep haber merkezi deneme testi
a
istanbul organizasyon evden eve taşımacılık, gaziantep organizasyon, gaziantep evden eve taşımacılık, evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, evden eve nakliyat, gaziantep asansörlü taşıma, gaziantep evden eve taşımacılık, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep palyaço,

OHAL kararı ne anlama geliyor? Bölgede 18-60 yaşları arasındaki tüm vatandaşlar yükümlü


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, deprem bölgesindeki 10 ilin afet bölgesi ilan edilerek 3 ay süreyle bu illerde OHAL uygulanacağını ilan etti. CNN TÜRK Ankara Temsilcisi Dicle Canova, canlı yayında kararın ne anlama geldiğini ve detayları aktardı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan deprem bölgesine ilişkin önemli açıklamalar yaptı, iki karar alındığını söyledi. Erdoğan, deprem bölgesinin afet bölgesi ilan edildiğini ardından 3 aylık olağanüstü hal kararı alındığını ifade etti. CNN TÜRK Ankara Temsilcisi Dicle Canova yaşanan tüm bu gelişmeleri canlı yayında detaylarını aktardı.

CNN TÜRK Ankara Temsilcisi Dicle Canova’nın aktardığı bilgiler şöyle;

Bu 20 Temmuz’da ilan edilen gibi bir OHAL kararı değil onun altını çizelim. Bu afet tehlikeli salgın hastalıklar veya ağır ekonomik bunalım hallerinde ilan edilen OHAL. 2935 sayılı OHAL kanununda farklı farklı OHAL durumları var. Anayasanın da 119. maddesinde yer alıyor. 6 ayı geçmemek üzere Cumhurbaşkanı tarafından ilan ediliyor. Resmi Gazete’de yayımlanacak ve Meclis’e gidecek, Cumhurbaşkanı isterse uzatabiliyor ama 4 ayı geçmemek suretiyle uzatabilecek. Her şeyden önce Cumhurbaşkanı’nın kararname çıkarma yetkisi daha da genişleyecek. Anayasa’nın 91. Maddesinde bazı kısıtları vardı mesela kanunla düzenlenen bir konu için kararname çıkaramıyor Cumhurbaşkanı ama OHAL süresince Cumhurbaşkanı Anayasa’nın 91. Maddesindeki kısıtlamalara bakmaksızın kararname çıkarabilecek.

ÖZEL SEKTÖRDEN YARDIM TALEBİ

Ayrıca felaket bölgesindeki zararların telafisi için de her türlü maddi imkanı zorlayabiliyor. Harcamalar öncelikli kamu kaynaklarıyla yapılacak ama acil ve hayati ihtiyaç maddeleri için harcamaya yeterli para kamu kaynaklarından zamanında sağlanamazsa bölgedeki kredi kuruluşlarının olanaklarından yararlanılacak. Kamunun dışında özel sektörden de yardım ve destek talep edilebilecek.

VATANDAŞLAR KENDİLERİNE VERİLEN İŞLERİ YAPMAK YÜKÜMLÜ OLACAK

OHAL süresince bu taleplerin yerine getirilmesi yükümlülüğü olacak. Onun dışında yiyecek, giyecek, araç gereç, tıbbi malzemeler, zaruri maddeler bölge sınırları içerisinde sağlanamadığı zaman yakın bölgelerden yükümlülük yoluyla sağlanacak. 18-60 yaşları arasındaki bütün vatandaşlar OHAL sebebiyle kendilerine verilecek işleri yapmakla yükümlü olacaklar.

KARARLAR HIZLI BİR ŞEKİLDE ALINABİLECEK

Bölgenin girişi çıkışı sınırlandırılabilecek, belirli yerleşim yerleri boşaltılabilecek. Gazino, lokanta, sinema, bar, tiyatro ve benzeri yerlerin açılması kapanması, açılış kapanış saatleri ve denetlenmesi tüm bunlar da çok hızlı bir şekilde yapılabilecek. Eğitim öğretim konularındaki kararlar hızlı bir şekilde alınabilecek.

ARAÇLARI YASAKLAMAK HÜKÜMETİN KONTROLÜNDE

Yerleşim yerlerindeki araç gereçlerden yararlanmak, istenildiği zaman bunlara el koymak OHAL süresince tanınan yetkilerden olacak. Tehlike arz eden binaların yıkılması, zaruri ihtiyaç maddelerinin dağıtımı ve bunların elde edilmesi, herkesin bu konuda hükümete yardımcı olması gerekecek. Ulaştırma araçlarının bölgeye giriş ve çıkışlarını kayıtlamak ve yasaklamak da yine hükümetin kontrolünde olacak.

OHAL KARARI SEÇİMİ ETKİLEMEZ

Bir takım yetkililerle konuştu. Bu süreçte seçimin ertelenip ertelenmeyeceği çok konuşuluyor. ‘OHAL seçimin ertelenmesi için bir sebep değil’ ifadesini kullanıyor yetkililer. Türkiye’de seçimin geriye bırakılması durumu sadece savaş durumunda olabiliyor. Hem anayasada hem kanunda seçimin geriye bırakılması sadece savaş hali ilanına bağlı tutuluyor. Seçim planında bir değişiklik beklenmediğini konuştuğum kaynaklar belirtti.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Peugeot, 2030’da Avrupa’da tamamen elektrikli araç satacak

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.