yerli araba fakirin sitesi oyun hilesi otomobil sitesi teknoloji sitesi magazin sitesi alexa hileleri ilksite zengin sitesi birincisite aksaray sondakika bilecik sondakika bolu sondakika artvin sondakika edirne sondakika hatay sondakika izmir sondakika kilis sondakika konya sondakika mersin sondakika ankara hastabakıcı kocaeli sondakika mugla sondakika rize sondakika yalova sondakika karabuk haberleri diyarbakir haberleri hakkari haberleri afyon haberleri duzce sondakika mardin haberleri ankara sondakika burdur haberleri kuşadası escort sakarya haberleri tokat haberleri trabzon haberleri kayseri sondakika adana haberleri antalya sondakika samsun haberleri amasya haberleri aydin haberleri ordu haberleri denizli haberleri mani sasondakika bursa haberleri webgelişim teknokentim teknolojiyi olaypara script indir warez script indir warez tema indir warez script tema indir warez theme indir ücretsiz warez theme indir ücretsiz script indir arayüzweb gaziantep haberleri gaziantep haber merkezi deneme testi
a
istanbul organizasyon evden eve taşımacılık, gaziantep organizasyon, gaziantep evden eve taşımacılık, evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, evden eve nakliyat, gaziantep asansörlü taşıma, gaziantep evden eve taşımacılık, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep palyaço,

Microsoft ve OpenAI ile Yapay Zekanın Yeni Çağı Başlıyor

26 Nisan Çarşamba günü Microsoft Türkiye ofisinde düzenlenen “Microsoft ve OpenAI ile Yeni Bir Çağ – Azure OpenAI Servisleri ve Uygulama Senaryoları” etkinliğinde Microsoft müşterileri ve teknoloji ekosisteminin paydaşları bir ortaya geldi. Microsoft Türkiye Genel Müdürü Levent Özbilgin’in açılış konuşmasıyla başlayan aktiflik kapsamında kelam alan üst seviye yöneticiler; “yapay zeka”, “ChatGPT” ve “OpenAI” kavramlarını ve bu kavramların Microsoft teknolojilerine nasıl entegre edildiğini müşterilerin de katıldığı demo sunumlarıyla anlattılar.

Teknoloji dünyasının heyecan verici bir kırılma noktasında olduğunu vurgulayan Levent Özbilgin, “Yapay zeka ve OpenAI üzerinden ne kadar çok use case yaratabilirsek, bunların uygulamalarını, doğrularını yanlışlarını, hayatımızı kolaylaştıran ve zorlaştıran taraflarını ne kadar birbirimizle paylaşabilirsek bu modellerden o kadar çok faydalanabileceğimize inanıyoruz” dedi.

Yapay zekanın uygulama alanının genişletilmesi için her şeyden evvel inanç ortamının yaratılması gerektiğine dikkat çeken Özbilgin, kelamlarına şöyle devam etti: “Yapay zeka denilince akla gelen birinci şey itimat, biz de teknoloji itimatla çalışır diyoruz. Bugün insanların, kamunun ve kurumların, neye nazaran çalıştığını bilmediğimiz yapay zeka algoritmalarına güvenmesi bekleniyor. Bu noktada Microsoft olarak bizim sunacağımız en büyük katma paha size itimat sağlamak olacak. Yapay zekanın hangi sanayilerde, hangi teknolojiler üzerinde kullanılabileceği üzerine çalışırken, size hesap verebilen ve şeffaf bir model oluşturmaya uğraş edeceğiz. Öte yandan, yapay zekanın ülkelerin stratejik kalkınma planlarına da dahil edilmesi gerekiyor. Burada da bulut devreye giriyor. Emin olduğum tek bir şey varsa o da bugün ve yarın gördüğünüz ve göreceğiniz tüm teknolojilerin yalnızca ve yalnızca bulut üzerinde çalışacağı gerçeği. Microsoft’un ne iş yaptığını soracak olursanız, biz hiper ölçekli bir bulut firmasıyız, temel işimiz bu. Bulut kullanımının bu kadar ön plana çıktığı ve bu kadar gerekli olduğu bir use case bugüne kadar olmamıştı. Gelişmekte olan ülkelere baktığımızda, GSMH’nin %4-6’sının yüksek teknolojilere yatırım için ayrıldığını görüyoruz, bu oran Türkiye’de maalesef %0.3’ün altında. Türkiye’nin, teknolojideki bu kırılım noktasını bir fırsat olarak görmesi ve yüksek teknolojilere yatırım yapmak üzere kaynak ayırması gerekiyor”.

Microsoft Türkiye Operasyonlardan ve Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Münir Kundakçı ise Microsoft’un en yeni eser ve hizmetlerinde yapay zekayı nasıl kullandığını; yapay zekanın şirketlere kazandırdığı katma pahası ve rekabet avantajını anlattığı bir sunum gerçekleştirdi. Viva Sales uygulamasından örnekler paylaşarak yapay zeka tabanlı uygulamaların satışçıların iş yükünü ne kadar azalttığını ve sistemlere bilgi girmek üzere angarya işleri ortadan kaldırdığını anlatan Kundakçı, kelam konusu uygulamaların müşteri verisini itinayla koruduğunu da kelamlarına ekledi. Sunumunda dünyada genç nüfusun azalmasına paralel olarak genç iş gücü bulmanın zorlaştığına değinen Münir Kundakçı, sıhhati ve özel hayatı işin önünde konumlayan genç neslin yapmayı tercih etmediği işlerin yapılmasında da yapay zekanın büyük rol oynayacağını lisana  getirdi.


Microsoft Türkiye Operasyonlardan ve Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Münir Kundakçı

Microsoft Güney Doğu Avrupa CTO’su Onur Koç, insanı makinalardan ayıran en değerli özelliğin hayal gücü ve yaratıcılık olduğunu belirterek, yapay zekanın insanın yerine geçmeyi değil; insan hayatını kolaylaştırmayı hedefleyen bir teknoloji olduğuna dikkat çekti. Üretken Yapay Zeka, Dar Yapay Zeka ve Genel Yapay Zeka ortasındaki farkları, Microsoft ile OpenAI iş birliğini, sanayi senaryolarını, Copilot tahlillerini ve Azure OpenAI servislerini anlatan bir sunum yapan Koç, “Veriyi anlayabilme ve datadan öğrenebilme maksadıyla yola çıkan yapay zeka, bugün artık insan beyninin çalışma prensiplerini öğrenen algoritmalar geliştirebiliyor. Generative AI, içerik yaratma yeteneğiyle yapay zeka alanında değerli bir dönüm noktası oldu” dedi. Prompt engineering olarak isimlendirilen meslek kısmının yükselişe geçtiğine de değinen Onur Koç, hangi araca hangi soruyu nasıl soracağını bilen; sorunları anlayabilme ve sınıflandırabilme yetisine sahip olan bu teknoloji profesyonellerinin, yapay zekanın faal kullanımında insan yaratıcılığının nasıl devreye girdiğini kanıtladığını söyledi.


Microsoft Güney Doğu Avrupa CTO’su Onur Koç

Microsoft 365 Copilot uygulamasını tanıtan bir sunum gerçekleştiren Microsoft Güney Doğu Avrupa Microsoft Üretkenlik ve Güvenlik Tahlilleri Yöneticisi Ozan Öncel ise, Microsoft 365 Copilot’un kullanıcının sözlerini dünyanın en güçlü üretkenlik tahliline dönüştürmek için büyük lisan modellerini kullanarak Microsoft 365 içerisindeki uygulamalarla birleştiren bir yapay zeka motoru olduğunu belirtti. Öncel, “Microsoft 365 Copilot, yalnızca Microsoft uygulamalarıyla ChatGPT’nin entegrasyonunu sağlamakla kalmıyor; tıpkı vakitte bu yapının tam ortasında hem bilgi sürece hem de orkestrasyon vazifesini üstleniyor. Bu uygulama sayesinde Power Point’i Word’e; Word’ü Power Point’e çevirebilir; bir basın bültenini sunum formatında görmeyi talep edebilir ya da rastgele bir doküman üzerinden swot tahlili yapılmasını isteyebilirsiniz. Hatta giremediğiniz bir toplantının akabinde toplantıda kimlerin nelerden bahsettiğini meeting recap olarak görebilirsiniz” diyerek Microsoft 365 Copilot’un verimliliği artırdığına vurgu yaptı ve gelecekte yapay zekasız bir çalışma hayatı düşünemeyeceğimizi söz etti.


Microsoft Güney Doğu Avrupa Microsoft Üretkenlik ve Güvenlik Tahlilleri Yöneticisi Ozan Öncel

Veri ve Yapay Zeka Tahlili Satışları Uzmanı Behiye Biçer ile Veri ve Yapay Zeka Bulut Tahlilleri Mimarı Damla Alkan“Azure OpenAI ile Akıllı Uygulamalar” başlıklı panellerinde Azure OpenAI servisinin erişimini, avantajlarını ve iş ortakları tahlillerini gerçek vakitli demolar eşliğinde sundular. Panel kapsamında Rise Technology, Consulting & Academy CTO’su Erhan Ballıeker Microsoft Teams içinde her bir çalışanın iş süreçlerine katma bedel sağlayacak OpenAI takviyeli “pAIr” uygulamasını; MindBehind Kurucu Ortağı Oğuzhan Başeğmez mevcut chatbot tahlillerini OpenAI ile nasıl güzelleştirdiklerini; NTT DATA‘dan  Burak Ayan e-ticaret gruplarının ilgisini çekecek sepet sürecinde iade oranları varsayımlarını sağlayan “Intelligent Return Cockpit” uygulamasını, Touchcast ekibi ise Metaverse ile OpenAI’ın gücünü nasıl birleştirdiklerini anlattılar.


Microsoft Türkiye Müşteri Tecrübesinden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Cavit Yantaç

Etkinlik, Microsoft Türkiye Müşteri Tecrübesinden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Cavit Yantaç’ın moderatörlüğünü üstlendiği ve konuk olan Setur CIO’su Alphan Kimyonok’un Setur’un Azure OpenAI tecrübelerini ve geliştirdikleri seyehat asistanı projesini aktardığı “Azure OpenAI Müşteri Deneyimleri” paneli ile sona erdi.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Firefox 112.0.2 Güncellemesi Yayınlandı

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.