yerli araba fakirin sitesi oyun hilesi otomobil sitesi teknoloji sitesi magazin sitesi alexa hileleri ilksite zengin sitesi birincisite aksaray sondakika bilecik sondakika bolu sondakika artvin sondakika edirne sondakika hatay sondakika izmir sondakika kilis sondakika konya sondakika mersin sondakika ankara hastabakıcı kocaeli sondakika mugla sondakika rize sondakika yalova sondakika karabuk haberleri diyarbakir haberleri hakkari haberleri afyon haberleri duzce sondakika mardin haberleri ankara sondakika burdur haberleri kuşadası escort sakarya haberleri tokat haberleri trabzon haberleri kayseri sondakika adana haberleri antalya sondakika samsun haberleri amasya haberleri aydin haberleri ordu haberleri denizli haberleri mani sasondakika bursa haberleri webgelişim teknokentim teknolojiyi olaypara script indir warez script indir warez tema indir warez script tema indir warez theme indir ücretsiz warez theme indir ücretsiz script indir arayüzweb gaziantep haberleri gaziantep haber merkezi deneme testi
a
istanbul organizasyon evden eve taşımacılık, gaziantep organizasyon, gaziantep evden eve taşımacılık, evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, evden eve nakliyat, gaziantep asansörlü taşıma, gaziantep evden eve taşımacılık, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep palyaço,

Siber Güvenliğin Geleceği Shıeld Konferansı ile Masaya Yatırıldı

Innovera tarafından bu yıl dördüncü kez düzenlenen SHIELD Konferansı, siber güvenliğe yön veren önemli isimleri İstanbul’da ağırladı. Konferansta siber güvenliğin geleceği masaya yatırıldı.

Siber güvenlik sağlayıcısı Innovera, bu yıl dördüncü kez düzenlediği SHIELD Konferansı kapsamında siber güvenlik dünyasının en tanınmış isimlerini İstanbul’da bir araya getirdi.

Konferansta 2015’de ilk kezbir uçağı ve ardından Uluslararası Uzay İstasyonu, birçok tren ve gemiyi hackederek tehlikenin büyüklüğünü gündeme getiren Chris Roberts, tarihin en tehlikeli siber suç örgütü Shadow Crew’un kurucusu ve FBI tarafından ‘En Fazla Aranan Siber Suçlu’ ve ‘Original Internet Godfather’ olarak ilan edilen Brett Johnson, Pentagon’un siber savunma önlemlerini sadece 4 saatte geçmeyi başaran Synack’in kurucusu Jay Kaplan, dünyanın en tehlikeli şifre çalma yazılımını geliştiren Benjamin ‘gentilkiwi’ Delpy, dünyanın en iyi CISO’su olarak ödüllendirilmiş ve Avrupa Quantum Computing Komitesi üyesi Jaya Baloo konuşmacı olarak katıldı.

Toplam dört farklı salonda oturumların devam ettiği SHIELD 2018’e katılım önceki yılların da üzerinde gerçekleşti.

‘GÜVENLİ BİR DİJİTAL GELECEK İÇİN BİRLİK OLMAK ZORUNDAYIZ’

Bu yıl ‘Güvenli Bir Dijital Gelecek için Birlik Olmak’ ana teması ile düzenlenen organizasyonun açılış konuşmasını gerçekleştiren Innovera Genel Müdürü Gökhan Say, ‘Tarihimizdeki en büyük değişime tanık oluyor, yeni bir yaşam biçimi hatta yapay zekayla yeni bir yaşam türü yaratıyoruz. Dijital geleceğin önündeki en büyük engel güvenlik tehditleri. Teknolojinin gelişimi, riskleri de beraberinde getiriyor. Bugün iş trendleri nereye gidiyorsa, atak trendleri de o tarafa doğru yöneliyor. Bu nedenle iş riskleriyle birlikte, siber güvenlik risklerinin de aynı masada konuşulması gerekiyor. Siber riskler, kurumların tek başına mücadele edemeyeceği kadar hızlı bir evrim geçiriyor. Siber savaşı ancak ülkelerden, kurumlara, bireylere birlik olursak kazanabiliriz’ dedi.

EN FAZLA ARANAN SİBER SUÇLUDAN GÜVENLİK TAVSİYELERİ

Bir dönem ‘En Fazla Aranan Siber Suçlu’ olan ve şimdilerde pek çok önemli organizasyona siber güvenlik danışmanlığı yapan Brett Johnson, ‘Siber suçluları gerçekten anlamak için, ilk olarak bu saldırıya onları neyin motive ettiğini çözmek gerekiyor’ diyerek şirketlerin alması gereken önlemleri şöyle özetledi:

‘Suçlular açısından nasıl bir konumda yer aldığını belirlemek, her şirketin daha iyi bir güvenlik için atması gereken ilk adımdır. Bunu belirledikten sonra, siber güvenlik yapılanmasını da bir siber suçlu mantığıyla düşünerek uçtan uca kurgulamak gerekiyor. Şirketlerin tıpkı siber suçlular gibi değişen trendlere adapte olması ve bilginin paylaşımı için kapsamlı bir ağ kurması, siber güvenlik mücadelesini başarıya taşıyan en kritik adımı oluşturuyor.’

‘SİBER GÜVENLİKTE YETENEK AÇIĞI VAR’

Pentagon’un savunma sistemini sadece dört saat içinde aşmasıyla tanınan Synack CEO’suJay Kaplan ise siber suç dünyasının sürekli bir dönüşüm içinde olduğuna dikkat çekerek, ‘Siber güvenlik alanında muazzam bir yetenek açığı bulunuyor. 2021’e kadar 3,5 milyonu aşkın açık pozisyon olacak. Şirketler yetenek arıyor ancak buna ulaşmakta güçlük çekiyor. Synack’i şirketler için tıpkı Uber gibi sadece ihtiyaç durumunda hizmet alınacak küresel bir siber güvenlik uzmanı ağı olarak kurduk’ dedi.

‘SİBER GÜVENLİĞE BAKIŞ DEĞİŞMELİ’

Uçak, tren, gemi gibi çok sayıda aracı ve Uluslararası Uzay İstasyonu’nu (NASA) hack etmeyi başaran Chris Roberts konuşmasında, siber güvenlik yatırımlarında yapılan belirli hataları şu sözleriyle özetledi:

‘Bilgi teknolojilerine yapılan milyarlarca dolarlık yatırımlar, insan unsurunu gözardı ettiği sürece siber güvenlik anlamında yetersiz kalacaktır. Bugün kullandığımız teknoloji güvenlik ihtiyaçlarını karşılamanın ötesine geçse de ihmal gibi insana bağlı sorunlardan ortaya çıkan riskler gün geçtikçe artıyor. Sanayi devriminin onlarca yıl sürdüğünü göz önüne alırsak, bugün sahip olduğumuz teknolojileri anlamak ve etkin biçimde kullanmak için halen yeterli değiliz. Bu nedenle sorunun temeline inerek, en basit yetersizlikleri çözmekle işe başlamak durumundayız. Kurumsal farkındalığın yanı sıra, bireyleri de parola yönetimi başta olmak üzere en temel konularda iyileştirmemiz gerekiyor. İnsanı teknolojiyle yeniden barıştırmak için birlikte çalışmamız şart.’

‘KURUMLAR İÇİN YENİ BİR SİBER SINAV BAŞLIYOR’

Siber güvenlik dünyasının en tanınmış kadın yöneticilerinden KPN Telecom CISO’su ve aynı zamanda Avrupa Quantum Computing Komitesi Üyesi de olan Jaya Baloo, yakın gelecekte karşılaşılacak siber güvenlik tehditlerine dikkat çekerek, bu kapsamda şimdiden alınması gereken önlemler olduğuna dikkat çekti.

‘Dünya ülkelerinin kendi içinde veya birbiriyle girdiği çatışmalarda Cenevre Sözleşmeleri gibi sivillerin hakkını koruyan bağlayıcı hükümler bulunuyor’ diye konuşan Baloo, ‘Bugün hava, kara, deniz ve uzayın ardından siber dünyayı beşinci cephe olarak görüyoruz. Buna karşın, siber dünyada çatışmaya katılmamış sivilleri güvence altına alacak bağlayıcı bir sözleşme bulunmuyor. Bu nedenle ulusal güvenliği siber güvenlik alanında sağlamak büyük önem taşıyor. Başta enerji dağıtımı gibi kritik altyapıların siber güvenliğini sağlamak gerekiyor. Bu da ancak siber ataklara karşı sektörler ve ülkeler genelinde kurulacak stratejik iş birlikleriyle mümkün olacaktır’ şeklinde açıklamada bulundu. – İstanbul

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

İstanbul Resimleri Kültür Üniversitesi’nde Sergileniyor

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.